Jak vybírat televizor

 

Jaká televize je nejlepší? Který je nejlepší  TV  LED nebo OLED? Která velikost obrazovky je nejlepší pro můj obývák? Jaký je rozdíl mezi LCD – LED – OLED televizory? Jedná se o druh otázek, na které se nás ptají téměř denně zákazníci, kteří potřebují koupit nový televizor. Plazma se už nevyrábí.

Nákup nového televizoru může být stresující zážitek i pro technicky zdatného člověka, je jich tolik značek, tolik funkcí, tolik velikostí obrazovek, technologií (LCD,LED,OLED) a  z čeho vybírat? Jsme neustále vystavováni novým technologiím. Tak tady najdete všechny nákupní rady, které budete potřebovat. Protože neexistuje žádný „nejlepší tv“. Jde o to, vybrat si ten nejlepší televizor pro Vás … Většina výrobců dává přednost značení velikosti obrazovky v palcích (inch). My jsme zvyklí na cm. 1 palec (inch) = 2,54 cm.

Všeobecně platí, že Váš nový TV musí mít tuner i pro příjem HDTV, dnes vysílají v DVB-T, DVB-T2 (pozemní vysílání) i v DVB-C (kabel) programy v HD a je škoda o ně přijít. Připojení dalších zařízení jako VHS,DVD,SAT se uskutečňuje poměrně snadno, protože tyto vstupy jsou vždy k dispozici. Jedná se o HDMI nebo scart, připojit fotoaparát do cinch IN nebo USB taky není problém. Všechny je mají, protože nový firmware se nahrává v současnosti právě přes USB konektor nebo přes internet, pokud je u modelu dostupné rozhraní a výrobce poskytuje tuto podporu zákazníkovi. (Pro LG Electronics samozřejmá věc). Flash (flešky) zajímat se o to, co lze na TV přehrát nebo popř. nahrát v případě potřeby. Připojení pevného disku HDD je možné jen u některých typů TV a ještě je potřeba vyzkoušet, které typy HDD podporuje daný TV.  (Podle našich poznatků, většina zákazníků nenahrává vůbec).

24 – 26 palcové TV

O menších úhlopříčkách než 26 inch asi nemá cenu uvažovat, do místností pouze  z prostorových důvodů.

32 palcové TV

Ideální velikost pro ložnice nebo pro menší místnosti. Do většiny obývacích pokojů v panelových domech není fyzicky možné dát TV mnohem větší než 32 palců do obývacích stěn, tato velikost je nejlepší pro mnoho lidí. V této velikosti je spousta možností. Základní výbava pro starší lidi, kteří se prostě chtějí dívat a mít připojen VHS, DVD. Pro náročné je možnost zvolit Smart TV, pak bude možnost použít TV i zábavě připojením k internetu, musí se však počítat s tím, že další členové rodiny budou mít k dispozici jiný TV, protože se budou možná chtít dívat na TV program. Téměř jistě budeme uvažovat o LED nebo OLED TV.

37 palcové TV

Prvním krokem ke skutečně velké obrazovce. Rozhodování o výměně za starou 70cm CRT TV je až příliš snadné, ale míří přímo na 42-palcovou LED nebo OLED. A tak 37-palcová velikost se stala jedním z nejoblíbenějších rozměrů, mnohem působivější než 32-inch, ale ne dost velká na to, aby zcela ovládla obývací pokoj. Je to také často maximální velikost pro ty z nás, kteří jsou nuceni, omezit velikost obrazovky s ohledem na rozměry místnosti. Patří k nejvíce prodávaným od základní výbavy až po Smart TV.

42 palcové TV

Nejznámější 42 palcové obrazovky první PDP TV, které se kdysi objevily na našem trhu a byly cenově jinde než v dnešní době. Jednoznačně dnes v nabídce výrobců převládají LED modely od základních až po ultra moderní SmartTV. Vybere si každý podle toho na jaký účel bude TV používat.

47 palcové TV

Většina televizorů v této velikostní třídě jsou nyní s LED podsvícením , a to není špatná věc. LED TV v těchto rozměrech jsou jasnější, jsou tenčí a je tu mnohem více možností ve výbavě.

50 – 60 palcové TV

Ty jsou pro nadšence domácího kina. Můžete si najít modely cenově přijatelné v této cenové kategorii, ale pokud chcete to nejlepší, budete muset připlatit.

3D TV

Pro nadšence stereoskopického vjemu za použití 3D brýlí, pasivních nebo aktivních. Pro sledování Blu-ray 3D a Sky 3D TV kanálu. Další cesta jak získat 3D je internet, ne však každý formát je vhodný pro všechny typy těchto TV. Přepočet normálního TV vysílání 2D do 3D je také možný, ale originál je něco jiného. Pro milovníky dokumentů je tento 3D TV perfektní volbou. Přístup k internetu je samozřejmostí.

3D TV bez brýlí

S příchodem 3D technologie bez brýlí – neboli auto-stereoskopické, jako je Nintendo 3DS , 3D televizory budou následovat. Pro masový trh zatím cenově nedostupné produkty, ale televizní průmysl to chce, tyto televizory se již prodávají Japonsku . Technologie je použitelná pouze pro 2K/4k rozlišení. Dochází totiž ke ztrátě detailů obrazu a tím k jeho degradaci.  Ale jak 3D televize bez brýlí pracuje. Auto-stereoskopické televize mají lentikulární čočky ve skleněné desce. Výzvou pro techniky je zvýšit počet pohledů, současná podoba má devět zobrazení, na asi 15 potřebných, aby takové televizory bylo pohodlné sledovat. Dalším faktorem je úhel pohledu, 3D efekt je v troskách mimo úhel 40 stupňů v prostoru před obrazovku, takže není šance se dívat na auto-stereoskopické 3D TV ve skupině diváků. Stejně jako technologie 3D bez brýlí u notebooku , Toshiba plánuje na trh uvést 12-palcové a 20-palcové auto-stereoskopické 3D televizory na trh. Je pravděpodobné, že bude narůstat zájem spotřebitelů na trhu, takže postupné zlepšování s každou generací povede k masovějšímu rozšíření a tím také ke snížení ceny.

 

 Publikoval v 10.48