Čvc 152013
 

Technicky už existuje, Eutelsat Communications uvedla na trh první Ultra HD demo kanál v Evropě v lednu 2013, EUTELSAT satelitu 10A. Ve Velké Británii, BBC má plány na film a několik dokumentů s 4K zařízení v roce 2013, i když je to vlastně vyzkoušeno, Super Hi-Vision – nebo 8k – bylo vysílání z olympijských her v Londýně . Stejně jako planeta Země byla jedním z prvních programů, které byly zobrazeny v HD, pro BBC Natural History Unit byl zadán úkol natáčení Survival v Ultra HD.

Jižní Korea v současné době razí cestu v Ultra HD vysílání, jeho KBS Kwanak vysílač používá DVB-T2 architekturu (tech za Freeview HD ve Spojeném království) posílá Ultra HD signál komprimovaný pomocí HEVC kódování. Šestiměsíční zkušební období v USA je naplánováno na rok 2013, kdy se pokusí vysílání signálů Ultra HD TV v oblasti Baltimore, zatímco na Mobile World Congress 2013 španělská telekomunikační společnost Abertis, provedla experiment na vysílání Ultra HD TV snímků pomocí DVB-T2 a 84-palcového Ultra HD TV.

Blížící se příchod nové „High Efficiency“ televizní normy.

Nový HEVC (High Efficiency Video Coding) kodek, který by se mohl spustit v komerčních produktech v roce 2013, je prý dvakrát tak efektivní jako vysoce kvalitní MPEG4 standard pro HDTV. To znamená, že bude používat poloviční  šířku pásma sítě internet, ke stažení souboru, při zachování stejné kvality. Výsledkem by byla mnohem, mnohem rychlejší rychlost stahování z portálů jako je iTunes. Procesory schopné dekódovat soubory HEVC se mohou začít objevovat v televizorech, počítačích, tabletech, smartphonech apod. v příštích dvanácti měsících, nebo tak, podle odborníků.

Zdroj: www.techradar.com/news

 Publikoval v 23.23

Je nám líto, ale formulář pro přidávání komentářů je momentálně uzavřen.